Ekspert radzi, kiedy rozpocząć naukę, a w zasadzie przyswajanie języka obcego.
Zanurz dziecko w obcym
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest, że Twoje dziecko coraz lepiej, a może już biegle, mówi po polsku? Przecież nie tłumaczyłeś bobasowi, kiedy ma używać czasu przeszłego, ani jakie końcówki ma dodawać do rzeczownika w jakim przypadku. Tu warto sobie uświadomić, że rodzimy się ze świetnym prezentem na start – naturalnym mechanizmem przyswajania języka, który jest najbardziej czuły i aktywny w pierwszych latach życia, a potem się wyłącza. Co więcej, mamy „wgraną” tzw. gramatykę uniwersalną, która pozwala nam na nauczenie się jakiego tylko chcemy języka (gdybyśmy tylko jako bobasy mogli zdecydować). Immersja językowa – to hasło klucz w tej sytuacji. Według ekspertów to najskuteczniejsza metoda nauki języka, bo przestawia nasz mózg na myślenie w języku, który nas otacza.
No dobrze, ale co z językiem obcym? I tu znów naturalną odpowiedzią jest immersja – zanurzenie w języku, czyli obcowanie z nim, osłuchiwanie się, które prowadzi do jego opanowania. Na kursach dla przedszkolaków, które prowadzimy, już dawno zrezygnowaliśmy z metod tradycyjnych na rzecz immersji. Stworzyliśmy otoczenie, oczywiście stabilnie podparte eksperckimi materiałami dydaktycznymi, w którym dzieci chłoną język w trakcie zabawy, odkrywania świata i wykonywania czynności codziennych, nie mając świadomości, że się uczą. Poza nabywaniem biegłości językowej, rozwijają się społecznie, emocjonalnie, fizycznie i kreatywnie.
Niejednokrotnie spotykamy się z rodzicami, którzy przychodzą do nas z dziećmi rozpoczynającymi szkołę i równocześnie edukację językową. A my pytamy się w duchu „Czemu tak późno? Czemu dopiero teraz?”, wiedząc, że do tego momentu mogłyby mieć już solidną bazę językową. Zanurzenie dziecka w języku obcym jeszcze w wieku przedszkolnym procentuje w przyszłości – chociażby na etapie szkoły gwarantuje brak problemów z angielskim jako przedmiotem. Wiemy to nie tylko z zapewnień językoznawców, ale przede wszystkim z doświadczenia naszych uczniów.
Immersja w domu?
Sprawdź 8 prostych pomysłów do wykorzystania z dzieckiem w domowym zaciszu.