Sprawdź 8 prostych pomysłów dzięki którym wprowadzisz metodę immersji w domowym zaciszu.
Immersja językowa. Rodzicu, Ty też możesz!
Immersja to totalne zanurzenie w języku. Dokładnie tą metodą nauczyliśmy się języka polskiego. Nikt nie tłumaczył nam zasad języka, gdy byliśmy bobasami, a potem przedszkolakami, a jesteśmy w nim biegli. Nie bez powodu eksperci uznają immersję za najskuteczniejszą metodę nauki języka, bo zasada jest taka: chłoniemy język, który nas otacza.
Niezależnie, czy Twoje dziecko chodzi na zajęcia językowe, czy nie – idealnie jest, gdy rodzic wspiera rozwój językowy dziecka w duchu immersji. Co możecie razem robić?
- Słuchajcie piosenek dla dzieci po angielsku. YouTube aż kipi od takich propozycji, np. Super Simple Songs, the Singing Walrus, Cocomelon. Włączcie radio – angielski radiowy pop wpada w ucho.
- W trakcie codziennych czynności przemycajcie proste słówka i zwroty – nazywajcie kolory, przedmioty, liczcie, witajcie się i żegnajcie w języku obcym. Recytujcie nursery rhymes. Albo powtarzajcie krótkie rymowanki – hasła do działania. Potrzebujesz podpowiedzi? Wygoogluj takie rymowanki jak Jack and Jill, Incy Wincy Spider, I’m a Little Teapot.
- Jeśli włączacie bajkę, znajdźcie Waszą ulubioną w wersji anglojęzycznej. Dziecko, znając już bohaterów, a często nawet konkretny odcinek, zacznie z czasem rozumieć coraz więcej. I kodować sobie melodię języka.
- Czytajcie książki w języku angielskim. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby przeczytać dziecku opowiadanie po angielsku, daj mu do ręki książkę z pojedynczymi słowami, które będzie mogło odkryć samo, np. pod okienkami.
- Grajcie w gry po angielsku. Zamień Waszą ulubioną grę na wersję angielską. Najłatwiej dostosować w ten sposób proste gry jak np. memo, snap lub dobble.
- Jeśli Twoje dziecko samodzielnie obsługuje smartfon lub tablet (a powiedzmy sobie szczerze – czy są w dzisiejszych czasach dzieci, które tego nie robią?), zmień język menu na angielski. Możesz to zrobić też w jego ulubionej konsoli.
- Znajdujcie w życiu codziennym słowa – zapożyczenia, które zakorzeniły się w naszym języku, a pochodzą z angielskiego, jak np. OK, jeansy, puzzle, smartfon, komputer, legginsy, hot dog, popcorn, chipsy. Uświadamiaj je dziecku.
- Zaprowadzaj dziecko na zajęcia językowe prowadzone metodą immersji, w środowisko, z którego wyłączony jest język polski. Przestępując próg swojej sali językowej, dziecko będzie podświadomie, automatycznie przestawiało się na odbiór bodźców w języku obcym.
Takie małe, codzienne aktywności sprawią, że wykorzystasz wrodzoną umiejętność dziecięcego mózgu do przyswajania języka. Możesz mieć pewność, że zaprocentuje to w przyszłości.
Czy Twoje dziecko jest gotowe na naukę języka? Dowiedz się kiedy najlepiej ją rozpocząć.