fbpx

bt_bb_section_top_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Zajęcia indywidualne są bardziej skuteczne niż grupowe. Zapomnij!

BLOG | Metodyka21.08.21Anna Lisowska

Jeśli jesteś przekonany, że nauka języka 'jeden na jeden' to najlepsza opcja, koniecznie przeczytaj ten artykuł, i poznaj 5 argumentów, które obalają to przekonanie.

Klamka zapadła – idziesz lub wysyłasz dziecko na kurs językowy. Chcesz nauczyć się jak najwięcej, oczekujesz, że Twoje dziecko podciągnie się w szkole i poprawi oceny. Wydawałoby się, że wszystko załatwione, a tu czeka Cię kolejna decyzja do podjęcia – kurs indywidualny, czy grupowy?

Istnieje ogólne przekonanie, że:

  • skoro zajęcia indywidualne są droższe, muszą być lepsze
  • skoro mam lektora na wyłączność, nauczę się więcej
  • jeśli będę sam, tempo zajęć będzie dostosowane właśnie do mnie
  • mój lektor dopasuje się do mnie z grafikiem zajęć

Tak podpowiada nam nasza logika, ale jednocześnie niestety nie podsuwa nam plusów wynikających z pracy w grupie. Uwierz, są one nie do przecenienia i biją na głowę wyżej przytoczone argumenty. Oto 5 najważniejszych:

  1. Interakcja. Obcowanie z rówieśnikami to coś naturalnego, szczególnie dla dzieci. Potrzebują one wzajemnego kontaktu. Daje im to piękną przestrzeń na brainstorming, wymianę pomysłów, doświadczeń, naturalne reakcje i zabawę. Z perspektywy dziecka, rozmowa tylko z lektorem nigdy nie dorówna interakcji z kolegami.
  2. Zróżnicowane formy pracy. Gdy uczymy się z rówieśnikami, możemy czerpać z wachlarza form pracy. Praca w parach? Grupach? Teamowy challenge? Żaden problem! Pomyśl, o ile łatwiej przełamać barierę językową i zacząć mówić do kolegi zamiast do dorosłej osoby.
  3. Grywalizacja. Praca w grupie to świetna okazja do wprowadzenia elementu rywalizacji. Nasze repozytorium gier interaktywnych i tradycyjnych tylko czeka na wywołanie z przeglądarki lub wyjęcie z półki. A jeśli gra jest ekscytująca, jeśli w niej rywalizujemy, ale też współpracujemy w teamach, nie ma opcji, żeby nie zapamiętać ćwiczonego w niej języka.
  4. To wszystko sprowadza się do równie ważnej motywacji. Gdy współpracujemy z rówieśnikami, działamy w teamach, rywalizujemy między sobą, wtedy uczymy się od siebie nawzajem. Słyszymy różne akcenty, wychwytujemy i poprawiamy wzajemne błędy, przyswajamy język w naturalnym środowisku. Motywujemy się wzajemnie.
  5. Pamiętaj, że wielkość grupy ma znaczenie– szkoła językowa to nie szkoła, w której ławkach siedzi 20 uczniów na różnym poziomie zaawansowania. Mała grupa to gwarancja zaistnienia tych wszystkich pozytywnych elementów, które odpowiadają za sukces w nauce.

Odczarowałam wizerunek zajęć grupowych? Hope so!

Wybierz zajęcia indywidualne, gdy:

  • Przygotowujesz się do rozmowy o pracę
  • Chcesz zdobyć certyfikat Cambridge i przed Tobą formalny egzamin
  • Masz mocno ograniczony czas na naukę, bo np. wkrótce wyjeżdżasz za granicę, a kurs to Twoja deska ratunku, żeby dogadać się na miejscu
  • Potrzebujesz kursu typowo branżowego, np. w dziedzinie budowlanej, medycznej, czy IT

W przeciwnym razie, wiedz, że zajęcia grupowe to najlepsza decyzja.

Powrót do BlogAnna Lisowska
https://newland.com.pl/wp-content/uploads/2022/05/wave-3.svg